STARY FOLDER

"Görbersdorf In Schlesien. Gibt kraft und gesundheit"

"Sokołowsko położone na Śląsku daje nową siłę i zdrowie"

Sokołowsko jest położone na Śląsku, na wysokości 600-936 mnpm, leży po środku lasów Gór Wałbrzyskich (Waldenburger Berglands) i jest od 1854 roku leczniczo-klimatycznym kurortem.

Obudzony kurort, przez Dr. Brehmera w 1854 roku leczy na Śląsku, pośrodku lasów Gór Wałbrzyskich. Jego oczarowująca wąska dolina, jest otoczona górami które wzrastają do 936 mnpm, czyniąc w ten sposób Sokołowsko wolnym od wiatrów. Miejscowość położona jest na wysokości 564 mnpm i odznacza się silnym nasłonecznieniem, jest ponadto kurortem klimatycznym, którego idylliczne położenie pośród gór, malownicze sanatoria i przepiękne parki, uczyniły z niego już dawno kurort równy innym kurortom w Niemczech. Nic więc dziwnego, że dostojnicy państwowi, ludzie sztuki, poeci i uczeni, szukali tu wypoczynku i go znajdowali.

Leśniczówka Gerharta Hauptmanna

Heinrich Seidel napisał w małym domku w Sokołowsku "Leberecht Hü hnchen", a Emil Brachvogel swojego "Friedemann Bach" i sztukę "Narzib ". Gerhart Hauptmann wypoczywał tu w starej leśniczówce, którą uczynił miejscem akcji swojej powieści-romansu "Wanda". "Das Hohelled vom Weibe", spłynęła tu z pióra Rudolfa von Gottschalls, którego kamień (pomnik) pamiątkowy stoi do dziś w parku Dr. Brehmera. Tu także tworzyła wielka poetka Prus Wschodnich Johanna Ambrosius, pod "Rö mplertanne" niedaleko domku szwajcarskiego. Feldmarszałek Graf Moltke i walczący w Chinach Graf Waldersee, należeli także do gości Sokołowska. Wszyscy oni przekonali się o prawdziwości słów : "Powietrze Sokołowska daje nową siłę i zdrowie".

Ruiny zamku Radosno

Już wielu wędrowców odwiedzających to miejsce doceniło jego łaskawie dane przez Boga położenie i niejednokrotnie żałowali, że już wcześniej nie odkryli tej ozdoby Sudetów. Przyciągające piękno i różnorodność tej krainy, mają duże podobieństwo z lasami Thü ringen i Harzu. Prawie niepojęta jest liczba małych i dużych gór, źródeł i strumyków, wąskich i szerokich dolin, a także ścieżek górskich i ulic, które wprowadzają nas w ten cudowny świat. Przez piękną dolinę Radości (Freudengraben), prowadzi nowa trasa na Andrzejówkę (Andreasbaude), dzięki której ta ciężka do przejścia, skalista okolica została otwarta. Przy lesie pozdrawia nas z wysokości Zamek Radosno (Freudenburg), zburzony przez Husytów w 1443 roku. W okolicy tej można spotkać niezliczone ilości saren, a jesienią słyszy się ryk jeleni. Nie rzadko można spotkać założone przed szeregiem lat przez książąt Pleb schen

Skocznia narciarska Freudengrundschanze (60 m)

Forstverwaltung stada muflonów, które zaciekawiają swymi mocno poskręcanymi i rozwiniętymi rogami. Tak stworzona piękna natura, zdrowy klimat i powietrze, oraz obserwacja przyrody i spacery, są najlepszym lekarstwem dla poszukujących wypoczynku. Urząd turystyczny stale myśli o zapewnieniu rozrywki gościom lubiącym muzykę i zabawę. Mają tu miejsce nie tylko projekcje filmowe, lecz także koncerty : ogrodowe, parkowe i salonowe, prowadzone przez zespoły i kapele ze Szczawna Zdroju (Salzbrunner). Powodzeniem cieszą się także koncerty na świeżym powietrzu. Różnorodności dodają coroczne koncerty na "Grenzland-Freilichtbü hne".

Sokołowsko jest w zimie bardzo piękne. Dolina ze swymi szczytami pokryta jest śniegiem przez ponad 4 miesiące, wtedy też, powietrze jest najczystsze i promieniowanie słoneczne najsilniejsze. Ludzkie oko może się wtedy nasycić białym pięknem do syta. Jest to szczególnie piękne wtedy gdy, natura ubiera się w bajeczną suknię zimy. Każdy sportowiec początkujący czy zaawansowany, przyjeżdża tu na własny rachunek. Związek Sportów Zimowych (Wintersportverein) prowadzi w każdą niedzielę, gości w góry. W lutym 1936 roku odbyły się tu Śląskie Mistrzostwa Narciarskie. Cieszyły się one tak dużym zainteresowaniem, że związek sportów zimowych znacznie ożywił swoją działalność.

W okolicy tej, można przez całą zimę uprawiać następujące dyscypliny zimowe : wyścigi i biegi narciarskie, jazdę na sankach, skoki z dwóch skoczni. Ponadto odbywają się tu kursy narciarskie z dwoma tutejszymi instruktorami, można tu także uczestniczyć w zawodach organizowanych przez Związek Sportów Zimowych. Wszystkie te imprezy narciarskie dostępne są dla naszych gości, w zależności od ich potrzeb. Obszar do ćwiczeń leży w Kesselgrund, Froundengrund, Bü ttnergrund i pomiędzy Stożkiem Wielkim (Storchberg) a Bukowcem (Buchberg).

Skocznie 50- i 30-metrowe położone są w Freudengrund i Kesselgrund. Zima w Sokołowsku jest tym czego sportowcy mogą sobie życzyć najbardziej.

Podczas całej zimy odbywają się: wyścigi narciarskie, biegi zjazdowe, skoki narciarskie na sokołowskiej skoczni Freudengrundschanze, kursy narciarskie i w niedziele wycieczki.