„Dobre pomysły zmieniają nasz świat”  to tytuł akcji organizowanej przez Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o. o. w ramach której Gmina Mieroszów pozyskała dofinansowanie na utworzenie Szlaku ekologicznego w Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich, szlaku który usytuowany jest na terenie masywu góry Lesista Wielka .

Szlak w ramach, którego powstała m.in EKO-KLASA i oznaczona trasa  o długości ok 9km z przyrodniczymi tablicami informacyjnymi, będzie propagował wiedzę na temat ekologii oraz lokalnej przyrody.

Ekoszlak 12
Ekoszlak 12 Ekoszlak 12
Ekoszlak 11
Ekoszlak 11 Ekoszlak 11
Ekoszlak 6
Ekoszlak 6 Ekoszlak 6
Ekoszlak 4
Ekoszlak 4 Ekoszlak 4
 

Burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński otwierając działalność szlaku powiedział:

Jest to wspaniałe miejsce do organizowania rajdów i lekcji ekologicznych połączonych z propagowaniem zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu, z  działaniami na rzecz edukacji i świadomości ekologicznej. Mam nadzieję, że takie wykorzystanie naturalnego bogactwa Gór Suchych oraz Lesistej Wielkiej, potencjału turystycznego z uszanowaniem przyrody będzie  odpowiedzią Gminy Mieroszów na potrzebę sprostania wymaganiom najnowszym trendom w  europejskiej  turystyce proekologicznej.    

Dla nas mieszkańców regionu będzie to miejsce, w którym wychowywać będziemy najmłodsze pokolenia, uczyć mądrego, świadomego wykorzystania bogactwa natury , uczyć prostych zachowań jak niezaśmiecanie gór, segregowanie odpadków, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii , a przy okazji dzieci będą mogły pooddychać zdrowym górskim powietrzem. Co ważne na tej trasie mogą spędzać dobrze czas całe rodziny, tablice podpowiadają nam jak nazywają się otaczające nas drzewa, jakie zwierzęta skrywają się w trawie, a po udanej wycieczce można odpocząć w EKO-KLASIE i  rozpalić ognisko na przygotowanym i wyznaczonym do tego miejscu.

Otwieram działalność szlaku i zapraszam do korzystania z uroków  gór w Gminie Mieroszów.

        

„Dobre pomysły” zachęcają także do współpracy  szlachetnych ludzi i dlatego do  współtworzenia  szlaku włączyli się również: Fundacja Edukacji Europejskiej, Nadleśnictwo Wałbrzych, Dolnośląskie Parki  Krajobrazowe, firma Friedlander, firma Zebra Sp z o.o , PGK Sanikom Sp z o.o PHU LAS BUD s.c, PWSZ im Angelusa Silesiusa, Gimnazjum im. Krzysztofa Kieślowskiego, Dom Dziecka  „CATHARINA”, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej drużyna VIRTUS, Fundacja Dolina Inspiracji, PHU Bogler,  pracownicy Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o. o. 

Oficjalne podziękowania wszystkim zaangażowanym w projekt EKO SZLAKU wręczył Burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński. 

Początek EKO-SZLAKU mieści się na parkingu w Unisławiu Śląskim( parking po prawej stronie ok 300m od wyjazdu z Unisławia kierunek Mieroszów),

współrzędne GPS  :  50.702815, 16.216264